Етапи на грубия строеж - същност, предимства, рискове

Необходимост от груб строеж; Намаляване на рисковете при грубия строеж; Довършителни дейности при грубия строеж; Изолация и покривни решения за груб строеж.
6 етапа на грубия строеж: Какво трябва да знае всеки строител
груб строеж

Съдържание

Груб строеж

Строителството може да бъде време на вълнение и нови начинания. Но по време на всеки проект със сигурност ще се появят някои разочарования. Строежът на дом не е изключение. Грубият строеж е предизвикателна фаза, която повечето строители преживяват в някакъв момент от кариерата си. Дори опитни изпълнители, които са построили стотици жилища, могат да се сблъскат с проблеми по време на тази фаза поради сложността и непредсказуемостта на процеса. Нека разгледаме какво всъщност включва грубият строеж и как най-добре да се подготвите за него като изпълнител или собственик на жилище.

Какво е груб строеж?

Грубият строеж е процесът на инсталиране на всички конструктивни елементи на сградата. Тъй като всяка структура е уникална, всеки процес трябва да бъде персонализиран, за да отговаря на уникалните нужди на обекта и къщата. Грубият строеж включва инсталиране на рамката на сградата, водопроводните, електрическите и отоплителните системи и довършване на вътрешната част на стените, таваните и подовете. За да определи графика на грубия строеж, изпълнителят ще направи измервания на обекта, включително ширината и височината на парцела, както и разстоянието до най-близката улица. Тази точна информация ще помогне на изпълнителя да създаде груб план за грубия строеж. Грубият строеж е процесът на инсталиране на структурните компоненти на сградата, включително рамката на покрива, стените и основите. Грубият строеж може да бъде последван от довършително строителство, което завършва и декорира интериора на къщата. Например, изпълнителят може да монтира стените, да инсталира електрическото табло и да постави гипсокартона. На етапа на довършителното строителство изпълнителите могат да боядисат стените, да поставят таван и да поставят дървени подови настилки или килими.

Защо е необходим груб строеж?

Груб строеж на къща

Причината, поради която изпълнителите трябва да направят груб строеж на къщата, е да се уверят, че всички структурни компоненти са на мястото си. Грубият строеж е процесът на инсталиране на електрически кабели, водопроводни тръби и газопроводи в стените и колоните в бетона. Една правилно изградена къща в груб строеж трябва да има всички тези компоненти на място. Ако това не е така, собственикът на дома трябва да наеме изпълнител, който да отстрани проблема. Следователно, когато къщата се строи за първи път, процесът на груб строеж гарантира, че всичко е на мястото си. След като грубият строеж е завършен, изпълнителят може да завърши вътрешните стени, тавани и подове. След като интериорът е завършен, изпълнителят може да премине към довършителното строителство, което включва инсталиране на електрическите кабели, водопроводните тръби и газопроводите в стените, както и монтиране на шкафове, уреди и завършване на подовете.

Рискове при грубия строеж и как да ги намалите

И така, как изпълнителят може да намали рисковете при грубия строеж? Първо, изпълнителят трябва да познава графика на фирмата си и да има готовност за работа на екипа си. За да не се стигне до такси за закъснение и други неустойки, изпълнителят трябва да спазва всички свои обещания. Ако изпълнителят обещае дата за грубия строеж, той трябва да я спази. Ако изпълнителят изостава от графика, той трябва да обясни причините за това. Изпълнителят трябва да разполага и с планове за действие при непредвидени обстоятелства. Например, изпълнителят трябва да има алтернативен план за работа на екипа през уикенда или за достъп до работната площадка в друг ден. Въпреки че грубият строеж е технически необходим етап, той може да бъде предизвикателство за управление. Изпълнителят трябва да се увери, че всички структурни компоненти са на мястото си, като същевременно се увери, че обектът е почистен от всички препятствия и че работната площадка се поддържа безопасна и чиста.

Груб строеж

Окончателни довършителни работи и завършване

След като стените, таваните и подовете са завършени, изпълнителят може да финализира работата, като монтира шкафовете, уредите и довършителните работи. Изпълнителят може да избере да боядиса вътрешните стени или да инсталира дървени подови настилки или мокет. Изпълнителят може да избере да монтира и осветление, например горни осветителни тела или осветление за вграждане. Интериорът на къщата е завършен, когато са завършени довършителните работи. Екстериорът на къщата обаче не е завършен, докато не се монтират покривът и сайдингът. Всички довършителни работи трябва да бъдат завършени, преди собственикът на жилището да се нанесе в новия дом. Изпълнителят трябва да има писмен график за това кога трябва да се случи всяка фаза от строителния процес. За да се следи графикът и да се гарантира, че всички компоненти са монтирани навреме, изпълнителят трябва да използва график на строителството. Графикът на строителството трябва да се използва като ръководство за следене на графика на грубия строеж, а строителят трябва да вписва всички промени или допълнения към графика в плана за строителство. Графикът на строителството може да помогне на изпълнителя да следи кога да инсталира електрическата инсталация, водопроводните тръби и газопроводите.

Изолация и покрив

Изпълнителят трябва да инсталира и изолиращ вентил, за да защити газопроводите на дома. Този вентил трябва да се монтира веднага след приключване на грубия строеж. Изпълнителят трябва да инсталира и покрив, който представлява устройство, предпазващо площадката от уплътняване. Изпълнителят не трябва да уплътнява земята на строителната площадка, тъй като това създава слаба основа за къщата.

Заключение

Грубият строеж е предизвикателен етап за изпълнителите. За тях обаче е важно да разбират процеса, за да намалят всички рискове и да завършат работата безопасно. Графикът на строителството и графикът на процеса на груб строеж трябва да бъдат записани в плана за строителство. Изпълнителят трябва да използва и график за строителството, за да гарантира, че всички компоненти ще бъдат монтирани по график.

Поръчай:

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
LinkedIn
Email